آخرین اخبار
 
کد مطلب: 106076
«آب مايه حيات است»/ برنامه ريزي آب در استان ما «ممات» را به دنبال دارد
تاریخ انتشار : 1395/07/28 10:07:42
نمایش : 744
استان ما که از بزرگترين ذخاير آبي کشور در گذشته بود و وجود سرچشمه هاي خروشان و رودخانه هاي زيبا و چشم اندازهاي طبيعي مسافران و دوست داران طبيعت را به آغوش زيباي طبيعت آن مي سپرد اکنون مي رود تا يکي از خشک ترين مناطق کشور شود و خود در حسرت جرعه اي از طراوت در آستانه نابودي است.
به گزارش منطقه آزاد به نقل از جهانبين نيوز؛ خداوند در سوره انبياء مي فرمايد «و جعلنا من الماء کل شيء حيّ» يعني آب را مايه حيات و زندگي قرار داديم.

نعمت هاي الهي از ارزش فراواني برخوردار هستند و در آيات فراواني به لزوم شکر گذاري و يادآوري نعم الهي امر شده است.

ارزش نعمت هاي بي پايان در زمان زوال و اتمام نعمت بيشتر مشخص مي شود و مردم در زمان بحران ارزش و اهميت آن را بيشتر و بهتر در ک مي کنند.

يکي از نعمت هاي بزرگي که خدا بر انسان ارزاني داشته است نعمت آب است نعمتي که ساليان فراواني در کشور به ويژه استان چهارمحال و بختياري به دليل خشک سالي هاي اخير چالش هاي بزرگي به وجود آورده است.

استان ما که از بزرگترين ذخاير آبي کشور در گذشته بود و وجود سرچشمه هاي خروشان و رودخانه هاي زيبا و چشم اندازهاي طبيعي مسافران و دوست داران طبيعت را به آغوش زيباي طبيعت آن مي سپرد اکنون مي رود تا يکي از خشک ترين مناطق کشور شود و خود در حسرت جرعه اي از طراوت در آستانه نابودي است.

اين مقال مجال پرداختن به تمام ظرافتها و ظرفيتهاي مرتبط با موضوع آب را ندارد به همين دليل در سطوري کوتاه به رسم وظيفه نکاتي را مي نگاريم شايد در کوير خشک احساس قطره اي ار غيرت مسئولين بجوشد و اميد را به سرزمين خشک چهارمحال که روزگاري از آن به عنوان سرزمين آب و آفتاب ياد مي کردند، جاري سازد
عمده ارتزاق مردم زحمت کش چهارمحال از راه کشاورزي و باغداري است ومردم حاشيه زاينده رود با صداقتي به رنگ زلال زاينده رود زندگي خود را اداره مي کنند علاوه بر مردم حاشيه زاينده رود در شهرستان سامان، عمده دشتهاي اين استان با بحران آب روبرو هستند.

به طوري که در اکثر اين دشتها بيش از۲۰سال است که برداشت آب ممنوع شده است و به دليل تأمين آب شرب حدود۴۵۰هزار نفر از استان که۵۰درصد جمعيت کل استان را تشکيل مي دهد مسئولين را برآن داشته است که براي آب شرب که کمترين توقع مردم براي ادامه حيات است طرح هايي مثل انتقال آب بن به بروجن را در دستور کار خود قرار دهند اما متأسفانه در اين شرايط بحراني که چهارمحال تشنه جرعه اي از آب است متأسفانه اجراي طرح هايي مثل گلاب و بهشت آباد چالش هايي جدي را براي اين استان به همراه خواهد داشت و با اجراي اين طرح ها خشکي زاينده رود کوچ مردم تخريب کشاورزي و بي رونقي اقتصادي عايد مردم خواهد شد.

ضمن اينکه همان طرح انتقال آب بن به بروجن که با هدف تأمين آب شرب مردم مظلوم انجام مي شد به نتيجه نرسيده است در صورتي که طبق وعده هاي دولت تدبير و اميد بنا بود اين طرح تا پايان کا دولت فعلي به نتيجه برسد ولي در صورتي که تنها۶ماه به پايان کار دولت باقي مانده است انتظار بهره برداري از اين طرح از امور محال است.

مسئولين محترم از جمله رئيس جمهور، وزير نيرو، استاندار و نمايندگان مجلس شوراي اسلامي بدانند با روند فعلي آبي که حيات بخشي آن ريشه قرآني دارد در استان ما ممات را به دنبال خواهد داشت،آب تنها سرمايه مردم محروم اين منطقه است با برنامه ريزي و حرکت کارشناسي نياز برحق اين مردم را برطرف کنيد نکند با ندانم کاري ها و سوء مديريت امنيت مردم هم همراه آبي که حق اين مردم است به تاراج برود مواظب باشيدخطر در کمين است...

انتهاي پيام/
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
مسابقه کتابخوانی
 
اوقات شرعی
نشر خبر