آخرین اخبار
 
کد مطلب: 106046
جايگاه نمايندگان استان در تصميمات کلان مانند fatf و ipc کجاست؟
انفعال نمايندگان در تصميمات کلان مجلس
تاریخ انتشار : 1395/07/22 10:58:14
نمایش : 948
نمايندگان استان ما بعضا حتي در مجلس ديده نمي شوند چه در اظهار نظرات کارشناسي در مجلس و چه در احقاق حقوق مردم استان، فضا، تريبون و ديگر امکانات در اختيار نمايندگان ساير استان ها بوده است.
به گزارش منطقه آزاد به نقل از جهانبين نيوز؛ مجلس شوراي اسلامي، يکي از بسترهايي است که مردم علاوه بر اينکه در حاکميت نقش ايفا مي کنند با انتخاب نماينده خود در مجلس شوراي اسلامي در امر قانونگذاري که مهم ترين و اصلي ترين وظيفه يک نماينده مجلس است مشکلات خود را مرتفع مي کنند. قطعا يکي از مهمترين کارکردهاي نمايندگان مجلس بررسي و اظهار نظر پيرامون طرح هاي کلاني است که تصويب يا عدم تصويب آنان در سرنوشت ملت و ريل گذاري براي مسيري که کشور آن را در آينده طي خواهد کرد موثر است.

يکي از دلايلي که استان ما در صدر استان هاي محروم قرار گرفته است نگاه ناصحيح مرکز و همچنين قوانين ناکارآمدي است که مجلس وضع کرده و مي کند که اين دو موضوع بر محروميت و عدم پيشرفت استان هايي همچون استان ما مي افزايد مهم ترين و اصلي ترين وظيفه يک نماينده مجلس برطرف کردن همين موضوعات است وقتي کارکرد اصلي يک نماينده در مجلس را بررسي مي کنيم وظيفه ذاتي و مهم وي را چيزي جز قانونگذاري مناسب و کارآمد براي رفع مشکلات استان نمي بينيم چراکه اگر نماينده مجلس به خوبي در امر تنظيم و تصويب قانون همت گماشته و تلاش خود را در راستاي تصويب يک قانون، خوب انجام دهند چه بسا بواسطه همين قوانين تصويبي بسياري از مسائل استاني نيز حل شود آنچه تاکنون از نمايندگان ادوار مجلس استان ديده شده نسبت به آنچه استان به آن نياز دارد رضايت بخش نبوده است چراکه عملا برخي نمايندگان استان تاثيري آنچناني در مجلس نداشته و غالبا در لابي هاي ايجاد شده در مجلس ذوب مي شوند علاوه بر اين نمايندگان بيشتر از وظيفه خود در اين چهار سال، به حضور در کميسيوني با عنواني بزرگ و دهان پرکن مي انديشيند.

اين در صورتي است که نمايندگان استان ما بعضا حتي در مجلس ديده نمي شوند چه در اظهار نظرات کارشناسي در مجلس و چه در احقاق حقوق مردم استان، فضا، تريبون و ديگر امکانات در اختيارنمايندگان ساير استان ها بوده است.

کمتر شاهد آن هستيم که نمايندگان استان ما تاکنون در بحث هاي تخصصي و کلان مجلس حضور فعال داشته باشند. در اين سال ها که تصميمات مهمي همچون مذاکرات هسته اي و همچنين برجام در مجلس مورد بحث قرار گرفته است و اکنون که نيز بحثهاي مهم و حياتي همچون FATF و قراردادهاي نفتي موسوم به IPC مورد در حال بررسي و اعلام موضع توسط نمايندگان مجلس و کارشناسان قرار گرفته است و همگان پيرامون اين مسائل به اظهار نظر مي پردازند همچون گذشته خبري از موضع نمايندگان استانمان در مجلس در اين باره نيست و طبق معمول راي نمايندگان استان ما به چنين طرح هايي همچون گذشته به جو غالب مجلس و نظر ديگر نمايندگان منوط خواهد شد.

موضوعاتي همچون FATF و IPC که به گفته کارشناسان رگهاي حياتي استقلال کشور را نشانه رفته اند نياز به حضورجدي مجلس به عنوان بازوي نظارتي بر دولت دارد. عقب نشيني از آرمانخواهي انقلاب و نظام با پذيرش FATF به بهانه ي مبارزه با تروريسم و همچنين قراردادهاي نفتي که به بهانه ايجاد جذابيت براي شرکتهاي خارجي ، شرايط را براي تاراج منابع ملي و حراج منافع مردم براي شرکتهايي همچون زيمنس، شل و توتال که سابقه جاسوسي، بدعهدي در قرارداد وفروش اطلاعات نفتي ايران به کشورهاي حاشيه خليج فارس را دارند را فراهم مي کند.

در اين شرايط سکوت نمايندگان مجلس و علي الخصوص بي موضعي نمايندگان استان ما جاي بسي ابهام و صد البته تاسف دارد که در اين قضايا هيچ گاه شاهد اين موضع گيري نبوديم.

اين بدان خاطر است که کمتر نماينده ي منتخبي در کشور وجود دارد که با امر قانونگذاري و مسائل تخصصي مطرح شده در مجلس با توجه به رشته دانشگاهي خود کاملا آشنا باشدو قاطبه ي نمايندگان پس از ورود به مجلس با مفاهيم و جايگاه قانونگذاري آشنا مي شوند. علاوه بر اين کمتر ديده شده نمايندگان استان با توجه به جايگاه مهم و حياتي که در استان دارند خود را ملزم به همفکري با نخبگان و اقشار مختلف استان از جمله دانشجويان، طلاب،
رسانه ها و.... بدانند و عملا از اين گونه جلسات که بعضا نظرات کارشناسي اساسي و متقني مطرح مي شود استقبال چنداني نمي کنند که اين خود باعث فاصله گرفتن طرز نگاه نمايندگان از واقعيت هاي استان و تاثير ناصحيح بر نوع قانوني که در مجلس تصويب مي کنند مي شود .حال آنکه چنين جلسات همفکري با نخبگان با کارگروههاي تخصصي مي تواند به اتخاذ مواضع تخصصي کلان نماينده در مجلس کمک کند.

حضور جدي نمايندگان در عرصه هاي تصميم گيري چنين طرح هايي مي تواند موجب ارتقاي جايگاه استانمان در نگاه مجلس و دولت نيز شود وجود نماينده خنثي و بي تاثير در صحن مجلس فضا براي استفاده بيش از پيش براي ديگران آماده مي کند.

يادداشت از احسان قائدي

انتهاي پيام/
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
مسابقه کتابخوانی
 
اوقات شرعی
نشر خبر