آخرین اخبار
 
کد مطلب: 106025
گزارش/
ويژگي جوان عاشورايي چيست؟/ جوانان در واقعه عاشورا چه نقشي را ايفا کردند؟
تاریخ انتشار : 1395/07/20 11:56:48
نمایش : 687
حادثه "کربلا" عرصه تجلي بصيرت و ولايتمداري جوانان "عاشورايي" است.
به گزارش منطقه آزاد به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان؛ از روزي که حضرت "علي (ع)" به جانشيني "پيامير اکرم (ص)" منصوب شد دشمني‌هاي بسياري با اسلام و مسلمين شد که همين امر موجب بروز جنگ‌هاي بسياري ميان مسلمانان و کفار گرديد که برخي از اين نبردها حائز اهميت بودند اما در اين ميان يک واقعه از همه مهم‌تر بود چرا که مي‌توان آن را پايه و ستوني براي ثبات بيش از پيش دين مبين "اسلام" دانست که آن واقعه نبردي بود که در 10 محرم‌الحرام سال 61 هجري قمري در منطقه‌اي به نام "نينوا" رخ داد که در اين نبرد جوانان به مانند تمامي جنگ‌ها نقش تعيين‌کننده‌اي داشتند.

**  جايگاه جوان در آموزه‌هاي اسلامي و ديني

دين مقدس اسلام به مقوله جوان بسيار بها داده است. اگر بخواهم به اين بخش اشاره اي داشته باشم، مي‌بينيم وقتي که "رسول اکرم (ص)" خواستند دين مبين "اسلام" را به جامعه معرفي کنند ابتدا آن را به جوانان عرضه نمودند لذا با جستجو در تاريخ اسلام به اين نکته مي‌رسيم که نوع ياران "پيامبر اکرم(ص)" مانند "عمار" و "مقداد" و ياران و اطرافيان ديگر ايشان همه جوان بودند و در تعاليم اسلام هم به بحث جوان اهميت زيادي داده شده است.

**  جايگاه جوانان در نهضت "اباعبد الله الحسين عليه السلام"

"امام حسين (ع)" نيز نهضت خود را با جوانان شروع و با جوانان پيش بردند و در ادامه نهضت هم مي‌بينيم اين جوانان هستند که نقش آفريني مي‌کنند. وقتي "سيد الشهدا(ع)"  بعد از به هلاکت رسيدن معاويه و سرکار آمدن يزيد و نامه يزيد به حاکم "مدينه" که او بايد از چند نفر از جمله "سيد الشهدا(ع)" بيعت بگيرد حضرت در خطبه اي فرمودند: "رِضَي اللَّهِ رِضانا اهْلَ الْبَيتِ، نَصْبِرُ عَلي بَلائِهِ وَ يوَفّينا اجْرَ الصَّابِرين ... مَنْ کانَ باذِلًافينا مُهْجَتَهُ وَ مُوَطِّناً علَي لِقاءِ اللَّهِ نَفْسَهُ فَلْيرحَلْ مَعَنا فَانَّني راحِلٌ مُصبحاً انْ شاءَ اللَّهُ تَعالي" رضايت و خشنودي خدا، رضايت و خشنودي ما اهل‌بيت(ع)  است، بر بلا و گرفتاري که از جانب اوست صبر خواهيم کرد و پاداش صابران را بر ما عنايت خواهد نمود ... هر يک از شما که آماده است خون خويش را در راه ما فدا کند و جانش را در راه لقاي پروردگار نثار کند آماده حرکت با ما باشد که من فردا صبح حرکت خواهم کرد. اگر خدا بخواهد.

پس از سخنان حضرت، کساني که اعلام آمادگي کردند جوانان رشيد بني هاشم بودند که در رکاب "سيد الشهدا(ع)" حاضر شدند از جمله "حضرت عباس(ع)" و "حضرت علي اکبر (ع)" و فرزندان "امام حسن(ع)" و فرزندان عقيل و فرزندان جناب جعفر طيار از نسل عبدالله جعفر که همگي جوان بودند در رکاب حضرت اعلام آمادگي نموند و حرکت کردند لذا نقش جوانان را در جاي جاي واقعه کربلا قابل مشاهده است.

ويژگي جوان عاشورايي چيست/ جوانان در واقعه عاشورا چه نقشي را ايفا کردند؟

**  نمونه‌هايي از توجه به جوانان در احاديث معصومين

به عنوان نمونه به روايتي اشاره مي‌کنم: "سمعت أبا عبد اللّه عليه السّلام يقول لأبي جعفر الأحول و أنا أسمع: أتيت البصرة؟ فقال: نعم. قال: کيف رأيت مسارعة النّاس إلي هذا الأمر و دخولهم فيه؟ قال: و اللّه إنّهم لقليل. و لقد فعلوا و إنّ ذلک لقليل. فقال: عليک بالأحداث فإنّهم أسرع إلي کلّ خير"

در اين حديث شريف راوي مي‌گويد: شنيدم ابو عبدالله صادق از مؤمن طاق مي‌پرسيد: رفتي بصره؟ گفت: آري. پرسيد: اقبال مردم نسبت به فرهنگ اهل بيت(ع) چگونه است؟ گفت: کم، در عين حال اشتياق دارند. ابو عبدالله گفت: به سراغ جوان‌ها برويد، جوان‌ها در کار خير پيشقدم و پيشگام‌اند.

عليکم بالاحداث يعني در واقع حضرت به جناب ابوجعفر راهکار ارائه دادند. فرمودند: خوب حالا که شما مي‌گوييد وضع مناسب نيست و مردم چندان با معارف اهلبيت آشنا نيستند شما يک کار زيربنايي و بنيادي انجام دهيد و به سراغ نوجوانان برويد. معلوم مي‌شود اگر ما بخواهيم فرهنگ متعالي اسلام پيش برود بايستي متوليان امر فرهنگ؛ کار فرهنگي را روي نوجوانان ببرند چه بسا بايد از نوجواني مردم را با معارف اهل بيت(ع) آشنا کرد کما اينکه رويه اهل بيت(ع) عليهم السلام اين بوده است.

"حضرت علي (ع)" در نامه 31 نهج البلاغه وقتي مي‌خواهند "امام حسن(ع)" را مورد خطاب قرار بدهند آنجا حضرت تأکيد مي‌کنند تربيت بايد از دوران کودکي شروع شود "وَ إِنَّمَا قَلْبُ الْحَدَثِ کالْأَرْضِ الْخَالِيةِ مَا أُلْقِي في‌ها مِنْ شَي‌ءٍ قَبِلَتْه" قلب جوان مانند زمين دست نخورده است و نمونه‌هاي ديگري از توجه "پيامبر اکرم(ص)" و ائمه(ع) به جوانان و نوجوانان نيز قابل مشاهده است.

در روايت آمده است مولي "علي عليه السلام" به همراه غلامشان قنبر به بازار رفتند و بر در دکان جواني ايستاد و فرمودند: «اي جوان دو پيراهن به ارزش پنج درهم داري؟ گفت آري، حضرت دو پيراهن خريد يکي به دو درهم و ديگري به سه درهم، بعد به قنبر فرمود: پيراهن سه درهمي را براي خود بردار، قنبر گفت: آقا براي شما اين زيبنده‌تر است که بايد به منبر برويد، و براي مردم حرف بزنيد، حضرت فرمودند: تو جواني و نشاط و آرزوي جواني داري و من از خدايم شرم دارم که خود را بر تو برتري نهم. از پيامبر (ص) شنيدم که فرمودند: (به خدمتکاران و غلامان خود) از طعام و لباسي که خود بکار مي‌بريد بدهيد، و از اين نمونه‌ها در معارف اهل بيت(ع) فراوان به چشم مي‌خورد.

**  مصاديقي از نقش مثبت و مؤثر جوانان در حادثه عظيم "عاشورا"

**  استفاده از سفراي جوان معتقد

به عنوان مثال نامه‌هايي که "امام حسين (ع)" به کوفه فرستادند، توسط جوانان ارسال شد، "قيس‌بن مسهّر الصيداوي" يکي از اين جوانان بود، همچنين جناب "مسلم بن عقيل" که به عنوان نماينده امام به کوفه فرستاده شدند هم جوان بودند و ميان سالي را رد نکرده بودند و سفير کبير "سيد الشهدا(ع)" يک جوان کامل سن بود. نوجوان نبودند اما سالمند هم نبودند.

**  اعلان وفاداري جوانان در حادثه عظيم "عاشورا"

وقتي خبر شهادت حضرت "مسلم" رسيد "امام حسين عليه السلام" به فرزندان عقيل و مسلم بن عقيل فرمود که شهادت مسلم برايتان کافي است، شما صحنه را ترک کنيد، يک صدا گفتند: به خدا سوگند چنين نخواهيم کرد. جان و مال و خانواده و هستي خود را فداي تو مي‌کنيم و در رکابت مي‌جنگيم تا شهيد شويم؛ اين اولين بحراني بود که در واقعه "کربلا" پيش آمد که در آن جوانان وفاداري خود را اعلام کردند.

همچنين بعد از حرکت از قصر بني مقاتل (يکي از منازل بين راه مکه به کربلا) "امام حسين (ع)" را خواب سبکي فرا گرفت که ناگهان بيدار شدند و کلمه استرجاع انّا للّه وَ انَّا اليه راجِعُون را تکرار مي‌کردند که حضرت "علي اکبر(ع)"  از علّت آن پرسيد و امام (ع) فرمودند: اينک هاتفي ندا داد که اين کاروان به سوي مرگ پيش مي‌رود.

"علي‌اکبر (ع)" عرض کرد: الَسْنا عَلَي الْحَق؟ آيا ما بر حق نيستيم؟ امام (ع) فرمودند: آري ما بر حق هستيم. "علي اکبر(ع)" عرض کرد در اين صورت باکي از مرگ نداريم! "امام حسين (ع)" که از اين جمله فرزندش بسيار خوشحال گرديده بود از خداوند متعال براي او پاداش خير طلب نمود؛ کهاين هم جلوه اي از حضور جوانان در کنار "سيد الشهدا" است.

ويژگي جوان عاشورايي چيست/ جوانان در واقعه عاشورا چه نقشي را ايفا کردند؟

**  حضور غيرتمندانه و شجاعانه جوانان در عرصه "کربلا"

در عصر "تاسوعا" از طرف لشکر عبيدالله و توسط شمر بن ذي الجوشن امان نامه اي براي حضرت "اباالفضل(ع)" مي‌آيد در حالي که حضرت "سيد الشهدا" فرموده بودند هر کس مي‌خواهد برود، اين خيلي مهم است که رهبر نهضت "سيد الشهدا(ع)"  بگويند من از همه شما راضي هستم و کوچک‌ترين نارضايتي از شما ندارم و شما مي‌توانيد برويد با اين حال ياران جوان "سيد الشهدا(ع)" اعلام وفاداري کردند و گفتند ما تا پاي جان با شما هستيم، زماني که امان نامه مي‌آيد معناي آن اين است که شما اگر از "حسين" دست برداريد در دنيا با عزت زندگي خواهيد کرد، عکس العمل "حضرت عباس(ع)" علمدار رشيد نهضت "عاشورا" بسيار زيبا و درس آموز مي‌باشد و ايشان آشفته شدند و شمر و امان نامه‌اش را لعنت کردند و خدمت "سيد الشهدا" اعلام وفاداري کردند و جالب اينجاست که در مقاتل و تحليل‌هاي نهضت "عاشورا" آمده است که حضرت "سيد الشهدا" غير از "حضرت عباس" سه برادر پدري همراه خود داشتند که سن ايشان را 22 سال و 23 سال و 24 سال گفته‌اند و خود حضرت عباس 34 سال سن داشتند يعني همه اين‌ها جوان هستند. "حضرت عباس" ابتدا لباس رزم بر تن برادرانش مي‌پوشاند و جلوتر از خود به ميدان فرستادند تا آنجا که به شهادت رسيدند. چرا اين کار را حضرت "اباالفضل(ع)" انجام دادند؟ معناي کار ايشان اين است که من در راه "سيد الشهدا(ع)" از برادران خود هم مي‌گذرم و همچنين حضرت "اباالفضل(ع)" اين سياست را به کار بردند که اگر ابتدا خودشان به شهادت رساندند ممکن است ورق برگردد و آن‌ها بعد از شهادت حضرت "عباس" سست شوند و نتوانند اين راه را به خوبي ادامه دهند و براي خاطر جمعي ابتدا برادران خود را به ميدان مي‌فرستد و اين مطلب برگ ديگري از حضور غيرتمندان جوانان در واقعه "عاشورا" است.

***  برخي از خصوصيات جوان "عاشورايي"

**  ولايتمداري

پيروان "سيد الشهدا" در واقعه "عاشورا" چند خصلت داشتند که يکي از آن‌ها دينداري و عمل به وظيفه و ولايت‌مداري آن‌ها بود؛ اگر ما در دوران "جنگ تحميلي" برگ برنده را به دست آورديم معلول ايمان جوانان ما بود و ولايتمداري ايشان بود. امروز هم يکي پيام‌هايي که از واقعه "عاشورا" دريافت مي‌کنيم وفاداري به ولايت و ولايتمداري است؛ شعار ما در همه عرصه‌ها اين باشد که به دقت به توصيه‌هاي رهبر عزيزمان توجه کنيم. همانگونه که ايشان در صحبت‌هاي اخيرشان فرمودند: در جنگ نرم دشمنان به دنبال ايمان جوانان هستند. مي‌خواهند باور جوانان و ايمان آن‌ها را سست کنند. هجمه نرم دشمن به ايمان جوانان است خصوصاً جوانان نخبه، جواناني که امروزه در هر عرصه اي اعم از عرصه‌هاي علمي و نظريه پردازي، عرصه‌هاي مختلف فرهنگي حضور دارند و اين مهم‌ترين پيام عاشورا به جوانان ماست.

 **  بصيرت

ما در راه اسلام و "انقلاب" بايد وفادار باشيم و اين وفاداري همراه با بصيرت باشد؛ بصيرت بايد به ما وفاداري بدهد اگر بصيرت باشد به دنبال خود وفاداري مي‌آورد ريزش‌ها به دنبال عدم بصيرت است و کساني که از انقلاب جدا شدند يعني بي وفاها بي بصيرت‌ها بودند در واقعه "عاشورا" بصيرت جوانان موج مي‌زند.

ويژگي جوان عاشورايي چيست/ جوانان در واقعه عاشورا چه نقشي را ايفا کردند؟

انتهاي پيام/
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
مسابقه کتابخوانی
 
اوقات شرعی
نشر خبر