آخرین اخبار
 
کد مطلب: 105918
يادداشت/رضا مومن زاده
شکست الگوي روابط ترکيه –آمريکا
تاریخ انتشار : 1395/06/14 18:56:24
نمایش : 1148
روابط ترکيه با آمريکا طي هفته هاي اخير تحت تاثير حمايت پنتاگون از کودتاچيان دچار چالش شده است.
به گزارش منطقه آزاد؛ به نقل از شبکه اطلاع رساني راه دانا؛ رضا مومن زاده(کارشناس مسايل ژئوپليتيک) در يادداشتي نوشت:
روابط ترکيه با آمريکا طي هفته هاي اخير تحت تاثير حمايت پنتاگون از کودتاچيان دچار چالش شده است. مقامات ترکيه بر اين باورند که بخشي از نظاميان ترکيه با حمايت پنتاگون تشويق و تحريک به انجام کودتا عليه دولت اردوغان شدند. به همين دليل نوک پيکان انتقادات خودشان را متوجه آمريکا ساختند. در مقابل، آمريکايي ها تاکنون از تعامل مثبت و سازنده با حکومت اردوغان به خصوص در زمينه تحويل فتح الله گولن  طفره مي روند.
 
   نخستين نکته اي که در تحول مزبور نهفته و بايد به آن توجه ويژه داشت آن است آمريکايي ها به واسطه استقرار پايگاه اينجرليک در خاک ترکيه و ارتباط سيستمي که با بخش نظامي ترکيه دارند، اين امکان را پيدا کردند تا از کودتاچيان حمايت نمايند. 
 
   با اين وجود، پرسشي که وجود دارد آن است که چرا آمريکا به رغم هم پيماني ترکيه با غرب و ناتو، اراده حمايت از کودتاچيان عليه دولت اردوغان را پيدا کرد؟ در پاسخ، به طور اجمالي      مي توان گفت به نظر مي رسد برخي از جنبه هاي سياست خارجي دولت اردوغان طي سال هاي اخير فاقد انطباق با اولويت هاي راهبردي آمريکا در منطقه بوده است. اين در حاليست که اردوغان بيشترين تلاش و کوشش را به عمل آورده تا نقش نيابتي خود به آمريکا و غرب را اثبات نمايد. 
 
   به عبارت ديگر، دولت آقاي اردوغان طي 14 سال گذشته رويکردهاي «ناسيوناليستي» و «نوعثماني گري»  را به عنوان 2 رکن اساسي سياست خارجي مورد توجه قرار داده و اگر چه هنوز نتوانسته است دستاوردهاي قابل قبولي را در اين چهارچوب کسب نمايد، اما اين جهت گيري ها در اکثر مواقع در تعارض با منافع منطقه اي آمريکا و غرب قرار گرفته و به صورت صريح با آن مقابله کرده اند. در واقع، غرب در نگاه  حداکثري خود، براي ترکيه نقش نيابتي قايل است و عضويت اين کشور در ناتو را به عنوان يک امتياز براي اين نقش در نظر گرفته است.
 
   با عنايت به توضيحات فوق اکنون راحت تر مي توان در مورد پيامدهاي کودتاي نافرجام از جنبه تاثيرگذاري بر روابط اين کشور با آمريکا اظهار نظر کرد. بدين معني که قطعا اردوغان در شرايط جديد پس از کودتا بايد تلاش نمايد تا آمريکايي ها به آينده دولت وي اعتماد نمايند. از طرف ديگر، در سياست هاي منطقه اي از اولويت هاي آمريکايي فاصله نگيرد. اين امر بدين معني است که سياست هاي جديدي که اردوغان در منطقه در دستور کار قرار داده نمي تواند چندان پايدار باشد و در آينده با چالش هاي بزرگي در سياست خارجي مواجه خواهد شد. ضمن اينکه سياست هاي موازنه سازي وي در منطقه صرفا براي سنگين تر کردن وزن ترکيه براي امتيازگيري بيشتر از غرب و آمريکاست که معلوم نيست به نتيجه مطلوب برسد.
 

 پايان پيام/1026ج

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
مسابقه کتابخوانی
 
اوقات شرعی
نشر خبر