آخرین اخبار
 
کد مطلب: 105911
ايزدي:
قرارداد FATF فاجعه‌آميزتر از کاپيتولاسيون است/ دولت تدبير عامل اجراي سياست‌هاي آمريکا در داخل کشور شده است
تاریخ انتشار : 1395/06/13
نمایش : 745
يک کارشناس مسائل بين‌الملل قرارداد FATF را فاجعه‌آميزتر از کاپيتولاسيون عنوان کرد و گفت: با قراداد FATF ما دچار خود تحريمي نهادهايي همچون سپاه و وزارت دفاع مي‌شويم که کار آنها تامين امنيت کشور است و اين فاجعه دستپخت دوستان در وزارت خارجه است.

به گزارش منطقه آزاد؛ فؤاد ايزدي کارشناس مسائل آمريکا و عضو هيئت علمي دانشگاه تهران در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاري فارس، با اشاره به برنامه دولت براي اجراي تحريم‌هاي غرب در داخل کشور با توافق FATF اظهار داشت: اتفاقي که در قالب توافق FATF در حال رخ دادن است، خاص کشور ما نيست و آمريکا سال‌هاست براي فشار بر کشورهايي که با آنها مشکل دارد، از اين روش استفاده مي‌کند و نسبت به برخي گروه‌ها مانند حزب‌الله لبنان از اين روش فشار استفاده کرده است.

ايزدي ادامه داد: چيزي که عملکرد دولت را نسبت به قبل متفاوت مي‌کند اين است که تا قبل از دولت يازدهم هيچ يک از دولت‌هاي جمهوري اسلامي اين سيستم سلطه بانکي و محدوديت‌هاي مالي را نمي‌پذيرفتند و آن را ظالمانه مي‌دانستند اما دولت يازدهم تصميم گرفت نه تنها اين سيستم ظالمانه را بپذيرد بلکه کارگزار آن باشد.

عضو هيأت علمي دانشگاه تهران ضمن مقايسه سياست خارجي دولت يازدهم با حکومت خودگردان فلسطين گفت: حکومت خودگردان عامل اجراي سياست‌هاي آمريکا و اسرائيل در فلسطين اشغالي است و به نظر مي‌رسد دولت تدبير نيز از الگوي حکومت خودگردان پيروي مي‌کند و عامل اجراي سياست‌هاي آمريکا در داخل کشور شده است.

وي با تاکيد بر اينکه اين روند با اجراي برجام شروع شد، تصريح کرد: تفکر دولت ما اين است که در حوزه‌هايي که آمريکا فشار مي‌آورد ما امتياز دهيم تا آنها با ما تعامل کنند تا روابط بهبود يابد و اين نشان مي‌دهد که متاسفانه هنوز به آمريکا اعتماد دارند.

ايزدي با بيان اينکه عرفات در دهه 60 و 70 ميلادي سابقه انقلابي و اقدامات چريکي داشت اما به تفکر سازش با آمريکا رسيد، گفت: برخي اعضاي دولت به جاي اينکه از امام الگو بگيرند با اجراي سياست‌هاي آمريکا از عرفات الگو مي‌گيرند.

اين کارشناس مسائل بين‌الملل قرارداد FATF را فاجعه‌آميزتر از کاپيتولاسيون عنوان کرد و اظهار داشت: کاپيتولاسيون صرفاً ايجاد مصونيت براي اتباع آمريکايي در ايران بود که اگر يک فرد آمريکايي خطايي مي‌کرد سيستم قضايي ما نمي‌توانست با آن برخورد کند اما اين قرارداد به مراتب بدتر و فاجعه‌آميزتر از کاپيتولاسيون است، چرا که حداقل در آن اقدام سيستم قضايي کشورمان عامل اجراي اوامر آمريکا نبود و فرد خاطي حداقل بدون محاکمه از کشور خارج مي‌شد.

وي در پايان خاطرنشان کرد: اين در حالي است که با قراداد FATF سيستم حکومتي ما عامل اجراي طرف مقابل مي‌شود و ما دچار خود تحريمي نهادهايي همچون سپاه و وزارت دفاع مي‌شويم که کار آنها تامين امنيت کشور است و اين از نظر آمريکا مطلوب نيست و در اين توافق دولت ايران موظف مي‌شود با آنها برخورد کند؛ متاسفانه اين فاجعه دستپخت دوستان در وزارت خارجه است که استقلال کشور را دچار خدشه مي‌کند.

انتهاي پيام/1026ج

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
مسابقه کتابخوانی
 
اوقات شرعی
نشر خبر