آخرین اخبار
 
کد مطلب: 105862
نشنال پست:
روسيه با به پرواز درآوردن جنگنده‌ها از ايران، آمريکا را تحقير کرد
تاریخ انتشار : 1395/05/28 10:22:30
نمایش : 1216
نشنال پست در گزارشي پرواز جنگنده‌هاي روسي را از خاک ايران به سمت سوريه، اقدامي تحقيرآميز براي واشينگتن دانست.
به گزارش منطقه آزاد به نقل از باشگاه خبرنگاران؛ پايگاه اينترنتي نشنال پست در گزارشي به قلم "الي لِيک" نوشت: "جان کري،" وزير امور خارجه آمريکا، تمام سال گذشته را صرف مذاکره با روسيه کرد تا با همکاري واشينگتن- مسکو راه حلي براي پايان دادن به بحران داخلي سوريه بيابند. کري در جريان مذاکرات با "سرگئي لاوروف،" وزير خارجه روسيه، فريب همتاي خود را خورد و سياستمداري احمق به نظر آمد. اين مذاکرات و همکاري‌هاي کري با لاوروف هيچ سودي با خود به همراه نداشت.

تحقير شدن جان کري مقابل روسيه زماني آشکار شد که مقامات روس روز سه‌شنبه اعلام کردند جنگنده‌هاي خود را از پايگاه "نوژه" در همدان ايران به پرواز درآورده و مواضع تروريست‌ها را در سوريه هدف بمباران قرار داده‌اند.

نشنال پست در ادامه اين گزارش نوشت: اين جديدترين مورد از تحقير و سرافکندگي جان کري در عرصه بين‌المللي به حساب مي‌آيد. به محض آنکه توافق هسته‌اي ايران ژوئيه گذشته به امضا رسيد، تهران- مسکو همکاري‌هاي وسيعي را در حفظ دولت "بشار اسد،" رئيس جمهور روسيه، آغاز کردند. هر دو کشور خواستار پابرجا ماندن دولت اسد هستند و در حاليکه جان کري براي برگزاري مذاکرات صلح ژنو مشغول رايزني‌ است، روسيه پايگاه‌هاي هوايي در سوريه مستقر مي‌کند و با بهره‌گيري از همکاري‌هاي ايران بر شدت بمباران مواضع نيروهاي شورشي در سوريه افزوده است.
آغاز همکاري‌هاي نظامي ايران و روسيه در سوريه با هدف بمباران مواضع شورشي‌هاي ايران کشور که تحت حمايت ائتلاف امريکايي هستند همراه شد. هواپيماهاي روسيه در ماه ژوئن، مخالفان بشار اسد که از سوي آمريکا و انگليس حمايت مي‌شدند را در مرز سوريه بمباران کردند.

اما شنيدن اين خبر که هواپيماهاي روسيه از خاک ايران برخاسته‌اند و اهدافي را در سوريه مورد حمله قرار دادند، بيش از همه براي کري سنگين بود. همين يک سال پيش بود که کري در گفتگو با "جفري گلدبرگ،" روزنامه‌نگار مجله آتلانتيک، مدعي شده بود "محمدجواد ظريف،" وزير خارجه ايران، به وي اطمينان داده است پس از اجرايي شدن برجام از اين قدرت برخوردار است تا با آمريکا درباره حل تنش‌هاي منطقه همکاري مستقيم داشته باشد.
آنچه واضح است ايران نمي‌تواند به همکاري‌هاي خود با روسيه درمورد حل مشکلات منطقه‌اي خاتمه دهد. علاوه بر آن، ايران به بازداشت اتباع آمريکايي با دومليت، آزمايش موشکي و تهديد دوستان و متحدان آمريکا ادامه مي‌دهد. ماجراي پرواز جنگنده‌هاي روسي از ايران موضوع عجيب و تازه‌اي نبود زيرا موسسه آمريکايي  "کريتيکال تريت پراجکت،" که عملکردي نظارتي دارد، دسامبر گذشته (آذر 94) اعلام کرده بود در يکي از پايگاه‌هاي ايراني جنگنده‌هاي روسي مشاهده شده است. سه‌شنبه همين هفته بود که روسيه حضور نظامي خود را در پايگاه ايراني نوژه رسما اعلام کرد. بمب‌افکن‌هاي "توپولف 22 ام3 " و جنگنده‌هاي"سوخو 34" از پايگاه نوژه همدان عملياتي را در سوريه برنامه‌ريزي کردند. هيچکدام از اين مسائل موجب نشد جان کري دست از جستجو براي يافتن راه حل خاتمه دادن به بحران سوريه بردارد. او بايد از ماجراهاي پيش آمده درس‌هاي زيادي فرا بگيرد. نخست، کري نياز دارد از تمرکز بر روي محمدجواد ظريف و "حسن روحاني،" رئيس جمهور ايران، به عنوان دو چهره ميانه‌روي ايران دست برداشته و تمام توان و قدرت خود را بر روي اصولگرايان اين کشور متمرکز کند. کري بايد از حضور جنگنده‌هاي روسيه در ايران و بمباران آنها در خاک سوريه به نفع خود بهره ببرد به اينصورت که مذاکره‌کنندگان قديمي را تضعيف کرده و آنها را عليه ديگري تحريک کند.

نشنال پست در ادامه مدعي شد: کري بايد سخنراني در مجمع عمومي سازمان ملل ايراد کند و طي آن بابت اينکه ايران از ترس مفرط خود نسبت به امپرياليسم دست کشيده است، به اين کشور تبريک بگويد. کري بايد به ايران تبريک بگويد که در نهايت اهميت يک همکاري نزديک  با قدرت‌هاي برتر نظامي را درک کرده است. وزارت خارجه امريکا مي‌تواند متوني فارسي تهيه کند که در آن به قراردادهاي گلستان و ترکمنچاي در قرن 19 ميلادي اشاره شده باشد. به اين ترتيب دوران استعمارطلبي روسيه در ايران بار ديگر مرور خواهد شد.

مقامات آمريکايي بايد به ايران يادآوري کنند، روسيه ممکن است در هر لحظه‌اي، يک تفاهم نظامي مشترک با آمريکا امضا کند. اين موضوع خيلي دور از ذهن نيست زيرا روسيه در ماه ژوئن چنين تفاهمنامه‌اي درباره سوريه با اسرائيل امضا کرده بود.

نکته حائز اهميت اين است که جان کري نياز ندارد در رفتار ديپلماتيک خود تغييري بوجود آورد. او مي‌تواند همچنان به تلاش‌هاي هر روزه خود براي همراه کردن روسيه با آمريکا درمورد حل بحران سوريه ادامه دهد. اگر وي موفق شود، آمريکا به طور مستقيم در روابط نزديک روسيه و ايران نفوذ خواهد کرد و موجب بروز اختلافاتي سياسي در ايران مي‌شود. برنامه کنوني کري حتي مي‌تواند به پايان جنگ در سوريه نيز منتهي شود.


انتهاي پيام/
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
مسابقه کتابخوانی
 
اوقات شرعی
نشر خبر