آخرین اخبار
 
کد مطلب: 105847
النشره:
پوتين اردوغان را در آغوش کشيد: اقتصاد براي شما و سوريه براي ما
تاریخ انتشار : 1395/05/21 08:46:46
نمایش : 874
سفر اردوغان به روسيه و ديدارش با پوتين حامل پيام‌هاي سياسي مهمي است چرا که مسکو دشمن ديروز ترکيه بوده و امروز نزديک‌ترين هم‌پيمان اين کشور است.
به گزارش منطقه آزاد به نقل از سايت اينترنتي النشره، دو پرونده اصلي بر روي ميز عادي سازي روابط ميان ترکيه و روسيه وجود دارد يکي اقتصاد و ديگري سوريه. ترکيه روي مسئله اقتصاد متمرکز شده است و اين مسئله کاملا در اظهارات رجب طيب اردوغان، رئيس‌جمهور ترکيه و ديگر مسئولان اين کشور آشکار است. مطبوعات ترکيه نيز روي همين بعد متمرکز شده‌اند. پرونده ديگر مربوط به ثبات منطقه به ويژه سوريه است که در زمان کنوني روسيه روي اين مسئله متمرکز شده است.

درهاي مسکو باز شده است

دانيال عبدالفتاح، يکي از اصحاب رسانه و کارشناس امور ترکيه مي‌گويد: مهم‌ترين مسئله‌اي که در ديدار پوتين و رجب طيب اردوغان، رئيس‌جمهور ترکيه ديده مي‌شود اين است که مسکو برخلاف ديگر هم پيمانان ترکيه مثل آمريکا، اروپا و حتي کشورهاي عربي و کشورهاي عضو شوراي همکاري خليج فارس همان طرفي است که درهايش را به روي اردوغان باز و از وي استقبال کرد. پوتين بعد از اين سفر به اردوغان مشروعيت و اعتماد زيادي داد. پوتين در اين ديدار بر مشروعيت حزب عدالت و توسعه تأکيد کرد و به موضوع بازداشت‌ها و مسئله حقوق بشر نپرداخت اين درحالي است که هم‌پيمانان اروپايي و غربي ترکيه اين مسائل را اولويت مي‌دانند و همين مسئله باعث شده که اردوغان از آن‌ها ناراضي باشد. اين ديدار اقدام تحريک آميزي براي هم پيمانان آمريکايي و غربي ترکيه است.

از سوي ديگر عماد طفيلي، تحليلگر سياسي خبرگزاري اسپوتنيک مي‌گويد: روسيه از نخستين کشورهايي بود که از مشروعيت اردوغان بعد از کودتا حمايت کرد و با وي تماس گرفت. اولويت‌هاي روسيه اين است که ثبات در اطراف اين کشور و تمامي جهان برقرار باشد. روسيه برعکس آمريکا که همواره دنبال ايجاد تنش و درگيري در منطقه است براي جلوگيري از درگيري‌ها و جنگ در خاورميانه تلاش مي‌کند.

اين تحليلگر معتقد است: روسيه خواهان حفظ ثبات ترکيه است. هيچ کسي نمي‌دانست پس از کودتاي نافرجام در ترکيه چه اتفاقي خواهد افتاد. اگر کودتا موفق مي‌شد اوضاع براي سوريه و روسيه و تمامي منطقه بدتر مي‌شد براي همين روسيه موضع واضح و ثابت و سرنوشت سازي را اتخاذ کرد. ديدار ميان اردوغان و پوتين بسيار مفيد بود. آمريکايي‌ها معتقدند که بهبود روابط روسيه و ترکيه به نفع آن‌ها نيست. واشنگتن نگران تحول در روابط ميان اين دو کشور است.

اقتصاد اکسيژن است

به گفته دانيال عبدالفتاح مسئله اساسي دومي که درباره اين ديدار وجود دارد اين است که ترکيه از مشکلات اقتصادي بزرگي رنج مي‌برد و کودتا به اقتصاد ترکيه خسارت‌هاي سنگيني وارد کرده که البته در دوره بعد خود را نشان خواهد داد. همه اين مشکلات نتيجه سياست پاکسازي است که ترکيه درباره مراکز حکومتي و ارتش در پيش گرفته است. همين مسئله اردوغان را واداشته تا بيشتر روي بعد اقتصادي و تجاري متمرکز شود. روابط ميان دو کشور نيز در اساس بر روي همين مسئله متمرکز است. اردوغان بعد اقتصادي را برجسته‌تر کرد تا از محور اصلي و صحبت کردن درباره منافع مشترک با روسيه در منطقه و به ويژه درباره سوريه دور شود چرا که روابط ترکيه و روسيه به خاطر سوريه بحراني شد.

در مقابل، طفيلي مي‌گويد: روابط اقتصادي ميان روسيه و ترکيه خوب بود اما حادثه سرنگوني جنگنده روسي روابط را دچار تنش کرد. به نفع روسيه و ترکيه است که همکاري اقتصادي‌شان را تقويت کنند. به زودي و به تدريج تحريم‌هاي روسيه از ترکيه برداشته مي‌شود. اوضاع اقتصادي ترکيه خوب نيست براي همين آنکارا تلاش مي‌کند به روسيه نزديک شود.

تحول استراتژيک

اين کارشناس ترکيه‌اي مي‌گويد: روس‌‌ها نگذاشتند ترکيه در سوريه به پيروزي دست يابد و طرحش را در آنجا اجرا کند. ازسرگيري روابط ميان دو کشور به معناي تغيير اين انديشه و تغيير هدف ترکيه درباره سوريه است. امروز ترکيه مواضعش را تغيير داده و ديگر نمي‌گويد پوتين دشمن است يا به مردم سوريه حمله مي‌کند. ترکيه عبارت‌ مداخله روسيه در سوريه را از قاموس زبان خود حذف کرده است. تمامي اين مسائل نشان دهنده تغييري در ديدگاه ترکيه و نزديکي ديدگاهش به روسيه است. اين موضوع احتمالا تأثير زيادي روي حوادث ميداني در سوريه داشته باشد.

عبدالفتاح مي‌گويد: ‌ترکيه‌اي‌ها با صداي بلند در آنکارا بر لزوم عقب‌نشيني کلي ترکيه از سوريه و توقف حمايت از گروه‌هاي مسلح تأکيد مي‌کنند. پس از کودتا نيز اين درخواست‌ها بيشتر شده است. پس از اينکه به اردوغان خيانت شد ديگر انديشه تغيير نظام‌ها با زور نيز تغيير کرده است. ترکيه‌اي‌ها مي‌گويند ديگر نبايد درباره رخدادهاي سوريه سياست يک بام و دو هوا را در پيش گرفت. اردوغان مي‌گويد سياست‌هاي جامعه ترکيه را اجرا مي‌کند. او با حزب خلق ترکيه ائتلاف کرده است و اين حزب مخالف مداخله ترکيه در سوريه است.

در مقابل طفيلي تأکيد مي‌کند: هدف ثابت روسيه حمايت از دولت سوريه است. من معتقدم که ترکيه و روسيه درباره بحران سوريه با امتيازدهي از سوي آنکارا و با يک رويکرد جديد توافق خواهند کرد چرا که موضع روسيه ثابت است و خواهان توقف ورود گروه‌هاي مسلح به سوريه است.

سؤال کنوني اين است که آيا ديدار اردوغان و پوتين به نقطه تحول استراتژيکي در اوضاع منطقه به ويژه سوريه تبديل خواهد شد؟ آيا مرحله جديدي را به وجود خواهد آورد که به نفع روسيه و هم پيمانانش در منطقه و به ضرر محور آمريکا باشد؟ واکنش اردوغان به کشورهاي عربي که وي را در رنج و غمش تنها گذاشتند چه خواهد بود؟ زمان براي کشف تسويه حسابي که اردوغان در داخل به راه انداخته و به زودي بعد از تثبيت اوضاع داخلي به خارج سرايت خواهد کرد، زياد است.

انتهاي پيام/
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
مسابقه کتابخوانی
 
اوقات شرعی
نشر خبر