آخرین اخبار
 
کد مطلب: 105846
روحاني در سي‌وسومين اجلاس مديران و رؤساي آموزش و پرورش؛
دولت در مسئله ريزگردها به تنهايي نمي‌تواند کار زيادي انجام دهد/تحول در نظام سلامت و بهداشت از آرزوهاي ديرينم بود
تاریخ انتشار : 1395/05/21 08:40:53
نمایش : 802
رئيس جمهور گفت: در مسئله ريزگردها که از کشورهاي همسايه وارد ايران مي‌شود دولت نمي‌تواند به تنهايي کار زيادي انجام دهد.
به گزارش منطقه آزاد به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان؛ حسن روحاني در سي‌وسومين اجلاس مديران و رؤساي آموزش و پرورش اظهار داشت: کساني که بار آموزش و پرورش را برعهده گرفته‌اند، مسئوليت سنگيني دارند زيرا سرنوشت امروز و فرداي جامعه و کشور در دست آنهاست، همچنين بايد فرزندان جامعه را براي توسعه کشور و سرمايه‌هاي عظيم انساني آماده کنند.

رئيس جمهور با بيان اينکه وقتي از آموزش و پرورش صحبت مي‌شود آموزش عالي هم در کنارش است البته از گذشته تاکنون ياد گرفتيم که آموزش و پرورش فقط متعلق به مدرسه است، تاکيد کرد: در مسئله توسعه کشور آموزش و پرورش نقش اساسي دارد لذا هزينه‌هايي که در آموزش و پرورش انجام مي‌دهيم هزينه‌هاي جاري نيست و سرمايه است.

وي در ادامه بيان کرد: ما بزرگترين سرمايه کشور را در مدارس داريم زيرا آن سرمايه انساني است و بقيه سرمايه‌ها فرعي هستند. از طرفي ديگر آموزش و پرورش بايد متناسب با نيازهاي جامعه باشد زيرا اگر فردي از دبيرستان فارغ‌التحصيل شود بايد در آن جامعه براي وي کاريابي صورت گيرد تا فرد تأثيرگذاري کافي را در جامعه داشته باشد همچنين بايد فرزندان امروز را براي فردا تربيت کنيم.
 
رئيس قوه مجريه در ادامه افزود: شرايط زندگي مردم در جامعه در حال تغيير است و امروز جامعه کاملا صنعتي و حتي ديجيتالي شده است که اين شرايط هم نيازهاي صنعتي، فناوري، رفاهي را آسان کرده و هم بسياري از مشکلات را آفريده است و هرچقدر زندگي صنعتي شود از حالت طبيعي آن کناره‌گيري مي‌کنيم.

روحاني در ادامه افزود: از آغاز فعاليت دولت يازدهم مسئله محيط زيست و سلامت از تلاش‌هاي دولت يازدهم بوده است که البته اين دو با يکديگر مرتبط هستند.

رئيس جمهور بيان داشت: تحول در نظام سلامت و بهداشت از آرزوهاي ديرين من بود که بتوان به مردم در روزهاي بيماري و مشکلات کمک کرد تا با شرايط سهلي بتوانند به بيمارستان و پزشکان دسترسي داشته باشند بنابراين گام بزرگي در اين راستا برداشته شده است.
 
وي اظهار داشت: سالها در زمينه تحول سلامت مشغول به فعاليت هستيم اما هنوز با نتيجه مطلوب فاصله داريم.

رئيس قوه مجريه با بيان اينکه در کنار مسئله سلامت موضوع محيط زيست از اهميت بسياري برخوردار است خاطر نشان کرد: وضعيت درياچه‌ها، تالاب‌ها، ريزگردها و آلودگي‌هايي که صنعت ما به وجود مي‌آورد قابل توجه است. تلاش ما همواره اين بوده که گاز را جايگزين سوخت مايع در نيروگاه‌ها و کارخانجات کنيم البته اين اقدام بسيار دشواري است چرا که ناچار بوديم گاز را براي مصارف خانگي درنظر بگيريم.

روحاني با اشاره به اينکه از سال 93 تحول بزرگي در زمينه گازرساني به نيروگاه‌ها صورت گرفت، ادامه داد: امروز بيش از 140 ميليون متر مکعب گاز نسبت به آغاز فعاليت دولت در توليد روزانه اضافه شده است لذا اميدواريم تا پايان فعاليت دولت يازدهم 140 ميليون متر مکعب ديگر اضافه کنيم.

رئيس جمهور با بيان اينکه امسال فاز جديد پارس جنوبي شروع به فعاليت مي‌کند خاطر نشان کرد: درسالهاي آينده شاهد فعاليت فازهاي ديگري از پارس جنوبي خواهيم بود و اميدواريم تا پايان فعاليت دولت يازدهم فازهاي پارس جنوبي به پايان برسد.

وي اظهار داشت: در حال حاضر مي‌توانيم سوخت نيروگاه‌هاي کشور را از طريق گاز تأمين کنيم البته نه به صورت کامل و صددرصد و همچنين اقدامات مناسبي براي افزايش کيفيت بنزين و گازوئيل صورت گرفته است.

رئيس قوه مجريه با بيان اينکه بسياري از اقدامات تنها برعهده دولت نيست بيان داشت: به عنوان نمونه در مسئله ريزگردها که از کشورهاي همسايه وارد ايران مي‌شود دولت نمي‌تواند به تنهايي کار زيادي انجام دهد و از طريق مذاکره قصد داريم از طريق مجاري بين‌المللي اين موضوع را رفع کنيم.

روحاني ادامه داد: کاري که معلمين براي دانش آموزان انجام مي‌دهند علاوه بر علم آموزي آموختن سبک زندگي است.

رئيس جمهور اظهار داشت: ما بايد خودمان را با شرايط جهاني تطبيق دهيم چرا که ما نمي‌توانيم از دنيا جدا باشيم. از آغاز اسلام هم بسياري از مناطق جهان دين اسلام را از طريق رابطه و تجارت دريافت کردند در واقع اسلام دين رابطه با جهان است.

وي گفت: دنيا از جهان اسلام استفاده بسياري کرده اکنون اين جهان اسلام است که بايد از دنيا بهره ببرد زيرا رابطه با دنيا بايد براساس منافع ملي ادامه پيدا کند سال گذشته در همين برهه از زمان کشتي‌هاي ما بيمه نبودند و زماني کشتي‌هاي ما به سواحل بزرگ دنيا رفت و آمد نداشتند و امکان جابه جايي پول در بانک‌هاي بين‌المللي وجود نداشت اما اين وضع امسال بهبود چشمگيري داشته است.

رئيس قوه مجريه با اشاره به اينکه توطئه تحريم و فشار دشمنان براي ملت ايران بي‌اثر بود، ادامه داد: ما توانستيم با ايستادگي ملت، رهنمودهاي رهبري و تلاش ديپلمات‌هاي خود راه را براي احقاق حقوق ملت باز کنيم اين حق ماست که بتوانيم کيک زرد بخريم و وارد کنيم و همچنين اورانيوم غني شده و آب سنگين را در بازارهاي جهاني به فروش برسانيم.

روحاني تصريح کرد: توطئه دشمنان ما اين بود که جمهوري اسلامي ايران در مذاکرات شکست بخورد اما ما از حقوق ملت خود دفاع کرديم و بايد اين راه را ادامه داده تا در تمام صحنه‌ها توطئه عليه منافع ملي را خنثي کنيم.

رئيس قوه مجريه تاکيد کرد: ما بايد خودمان را با شرايط و تحول جهاني در چارچوب حفظ اصول و منافع خودمان تطبيق دهيم و بتوانيم نسل جوان را طوري تربيت کنيم تا براي کشورمان و جهانيان مفيد و مؤثر واقع شوند.

رئيس جمهور ادامه داد: در عين حال يک نگراني کلي وجود دارد و آن اين است که نسل جوان را بايد درست هدايت کرد و به آنها مسير درست را گفت. ارائه تکنولوژي بدون آموزش براي جوانان خطرناک است و نمي‌شود در شرايط امروز جهاني يک کامپيوتر را در اختيار نوجوانان و جوانان قرار داد تا هر کجا خواست سير کند.

وي با بيان اينکه ما بودجه آموزش و پرورش را هميشه بالاي صد در صد پرداخت کرديم، گفت: دولت به اهميت آموزش و پرورش واقف است و ما ميدانيم همه مشکلات را حل نکرديم و بار سنگيني بر دوش معلمان وجود دارد و اميدواريم اداي وظيفه کنيم.
 
روحاني افزود: هميشه اين مسئله وجود دارد که بايد آموزش دقيق به جوانان داده شود تا چگونه از ابزار آلاتي که در اختيار آنها قرار دارد به خوبي استفاده کنند و بدانند چه خطراتي در کمين آنهاست از اين رو بايد هشدارها را به آنها داد.

رئيس قوه مجريه با اشاره به اينکه اگر جوانان به خوبي تربيت شوند اثر مثبت و خوبي براي جامعه خواهد داشت، ادامه داد: دربسياري از مسائل ما بايد همفکري کنيم و بيانديشيم چگونه جوانان از ابزار آلات جديد و وسايل موجود استفاده کنند و آنان را از سوء استفاده بر حذر داريم.

وي تاکيد کرد: ما بايد والدين را به مشارکت فعال دعوت کنيم و آنها بايد حضور پيدا کنند تا با همفکري آنان جوانان را در مسير رشد و اعتلاي بيشتر براي خدمت به کشورمان تربيت کنيم.

روحاني در پايان خاطر نشان کرد: دولت همه تلاش خود را براي کمک به آموزش و پرورش در پيش گرفته است و ساير مسئولين و مقامات در امر آموزش و پرورش نسل جوان به ويژه معلمين و والدين بايد در اين امر مشارکت کنند.


انتهاي پيام/
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
مسابقه کتابخوانی
 
اوقات شرعی
نشر خبر